Bernadeta (Bernarde - Marie Soubirous)urodziła się w 1844 r. w Lourdes. Jej rodzicami byli Francois Soubirous i Louise Casterot. Swoje dzieciństwo spędza w młynie Boly.

 

Jednak w 1854 r. państwo Soubirous muszą opuścić młyn Boly i przenoszą się do domu Laborde. Ojciec Bernadety staje się najemnym robotnikiem, który z trudem utrzymuje swą 6-osobowa rodzinę. Bernadeta w tym czasie opiekuje się swoim rodzeństwem. W 1855 r. do Lourdes dociera epidemia cholery. Bernadecie udaje się przeżyć, ale jej stan zdrowia ulega pogorszeniu - cierpi na astmę. Z chorobą tą będzie borykała się całe życie.

 

Zima 1855/56 sytuacja rodziny Soubirous staje się krytyczna. Nie mając czym zapłacić za czynsz zostają wyrzuceni z domu i zamieszkują w dawnym więzieniu - Cachot. Jest to wilgotna izba o rozmiarach 4 na 4,5 m. Na domiar złego ojciec Bernadety zostaje posądzony o kradzież dwóch worków mąki i aresztowany. W wieku 13 lat Bernadeta udaje się do Bartres, aby paść owce - rodziców nie stać na wyżywienie wszystkich swoich dzieci. Po kilku miesiącach ( w grudniu 1857 ) wraca jednak do Lourdes. W Bartres, brakuje jej najbliższych, a poza tym chce przygotować się do I Komunii św.

 

 


Rankiem 11. lutego 1858 r. Bernadeta wraz z siostrą udaje się na poszukiwanie suchych gałęzi, aby rozpalić ogień w kominku. Dołącza do nich córka kamieniarza. Dziewczynki przechodzą przez most na rzece Gave, mijają młyn Savy i dochodzą do miejsca, w którym kanał Savy łączy się z rzeką. Za kanałem wznosi się Stara Skała - Masse Vieille lub w dialekcie - Massabielle. Siostra Bernadety z koleżanką przechodzą na drugą stronę kanału. Bernadeta zostaje sama. Nagle słyszy dziwny dźwięk podobny do szumu wiatru i na wysokości ok. 3 metrów widzi światłość, z której wyłania się postać kobiety. Jest to pierwsze z 18 objawień Matki Bożej. 25. marca Maryja podaje Bernadecie swoje imię "Jestem Niepokalane Poczęcie".

 
Po objawieniach Bernadeta wstąpiła do klasztoru w Nevers (Francja) i obrała sobie imię zakonne Maria - Bernarda. W klasztorze pracowała jako pielęgniarka, lecz sama ciężko chorowała.

 

Bernadeta Soubirous, dziewczynka z Pirenejów, której oczy oglądały za życia Niepokalaną Dziewicę zmarła 16. kwietnia 1878 roku. Jej ciało nie uległo rozkładowi. Spoczywa ono w specjalnym relikwiarzu w klasztorze w Nevers.